konie,
Home Hodowla koni Artykuły
25 | 06 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

Artykuły
PODSTAWOWA OCENA STANU ZDROWIA KONIA Drukuj Email
Piątek, 02 Czerwiec 2017 15:21

Zapewnienie najlepszych warunków bytowych niestety nie wykluczy wystąpienia choroby u konia.  Pewnie jest, że im lepiej poznasz naturę tych zwierząt, tym łatwiej ocenisz stan zdrowia swojego wierzchowca.
Jak sprawdzić parametry życiowe? Na co zwrócić uwagę?
ODDECHY
Zdrowy koń w stanie spoczynku wykonuje 10-12 oddechów na minutę (niektóre źródła podaja, że 12-20 oddechów).  W czasie ciężkiej pracy i przy wzmożonym wysiłku koń może osiągnąć nawet do 180 oddechów na minutę.

Więcej…
 
ESCCAP Polska: o profilaktyce chorób odkleszczowych u koni Drukuj Email
Czwartek, 30 Marzec 2017 17:26

Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna i związany z nią wzrost temperatury sprawia, że z każdym dniem obserwować będziemy wzrost aktywności kleszczy. Zdaniem ekspertów skupionych w Polskiej Radzie Konsultacyjnej ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących - ESCCAP Polska - właściciele i opiekunowie koni nie powinny bagatelizować zagrożenia, jakie niosą za sobą te drobne pajęczaki.
Kleszcze (pajęczaki) mogą przenosić wiele czynników chorobotwórczych, wśród których są wirusy, bakterie oraz pierwotniaki. Zagrożenie stwarza wkłucie się kleszcza w skórę, a ryzyko zakażenia wzrasta w miarę upływu czasu, gdy pajęczak pozostaje wczepiony i pobiera krew od swojego żywiciela.
- Przypadki chorób odkleszczowych u koni na terenie Polski są na szczęście rzadkie, nie należy jednak lekceważyć możliwości ich wystąpienia. Wynika to z ocieplenia klimatu i związanego z tym wydłużenia się okresu aktywności kleszczy w ciągu roku (zaczynają poszukiwać żywicieli już przy temperaturze powyżej 50C), a także rozszerzania się zasięgu występowania tych pajęczaków- podkreśla prof. nadzw. dr hab. n.wet. Jakub Gawor, prezes ESCCAP Polska.
Eksperci przypominają, że kleszcze zakażają się drobnoustrojami głównie od zwierząt dzikich - zarówno dużych ssaków (sarny, jelenie, dziki), jak i mniejszych (lisy, zające, jeże) oraz zupełnie małych (gryzonie - norniki, nornice, owadożerne - krety, ryjówki). Stadia rozwojowe kleszczy (larwy i nimfy) zakażają się atakując drobne gryzonie, które często pełnią rolę rezerwuarów krętków Borrelia burgdorferi. Dorosłe kleszcze, po przeobrażeniu się z larw i nimf pozostają zakażone krętkami, a więc mogą wywołać u konia boreliozę. Analogicznie przenoszone są riketsje Anaplasma phagocytophilum (przyczyna anaplazmozy), które występują u zwierzyny płowej i drobnych gryzoni nie wywołując u nich objawów chorobowych.

Więcej…
 
Gestüt Bonhomme – nowa jakość w polskiej hodowli i jeździectwie! Drukuj Email
Sobota, 04 Marzec 2017 23:48

Mieszcząca się pod Poznaniem Stajnia Wygoda została wyłącznym przedstawicielem na Polskę niemieckiej stadniny Gestüt Bonhomme w dystrybucji nasienia ogierów oraz sprzedaży koni ujeżdżeniowych i skokowych. 
Wejście na polski rynek tej renomowanej stadniny to kolejny etap dwunastoletniej znajomości rodziny Słabych z właścicielkami Gestüt Bonhomme - Evelyn i Rebeccą Gutman. Dzieki tej współpracy polskim hodowcom udostępnione zostane nasienie świeże i mrożone wybitnych ogierów ujeżdżeniowych i skokowych.
Jednym z najbardziej znanych jest Grey Flanell (Gribaldi - Clavecimbel), zwycięzca głównej premii oldenburskiej, najlepszy ogier czteroletni na Pavo Cup 2014 oraz ojciec wielu najdroższych źrebiąt aukcyjnych. Kary Morricone (Millenium - Rubin Royal OLD - De Niro) został zwycięzcą körungu oldenburskiego 2015, a rok później zwycięzcą głównej premii oldenburskiej oraz wygrał część ujeżdżeniową swojej próby dzielności z notą 9,33. Jego liczne źrebięta zwyciężyły znaczące championaty. Wspomnieć należy również o zwycięzcy westfalskiego körungu 2015, ogierze D’Egalité (Don Juan de Hus - Stedinger - Rohdiamant), oraz o charyzmatycznym championie wschodnich krajów związkowych Niemiec 2014, premiowanym ogierze DSP Quindale (Quaterback - Samarant - Fürst Heinrich).Stawkę ogierów skokowych reprezentuje m.in. zwycięski ogier körungu Oldenburg International 2016 o nadzwyczajnych zdolnościach skokowych, gniady ogier Zinedream (Zinedine - Contender – Landadel). DSP Araldik (Askari - Heraldik xx - Amethyst) to v-ce Bundeschampion 5-letnich koni skokowych oraz uczestnik mistrzostw świata młodych koni skokowych w Lanaken, natomiast holsztyński Castino (Cassini II - Caretino - Kilian) to zwycięzca skokowy swojej próby dzielności oraz ojciec uznanych ogierów, m.in. sprzedanego za 135.000 € premiowanego ogiera Comerade.

Oferta Gestüt Bonhomme skierowana jest nie tylko do hodowców, ale również do jeźdźców. Już wkrótce na sprzedaż zaprezentowane zostaną interesujące konie ujeżdżeniowe i skokowe w różnym wieku i na różnych poziomach wyszkolenia.

Gestüt Bonhomme to „trochę inna” stadnina. Na pierwszym miejscu jest tu dobrostan i wyszkolenie odpowiednie do wieku. Wszystkie konie, a w szczególności ogiery mają zapewnione możliwie najlepsze warunki.

 

 


 

 
Czarny koń do prezesury? Drukuj Email
Czwartek, 12 Maj 2016 11:39

Niebawem Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Polskiego Związku Hodowców Koni. Już 23 maja będzie wiadomo kto przejmie władzę w środowisku hodowców. Oczywiście w kuluarach padają nazwiska potencjalnych kandydatów na stanowisko prezesa oraz członków przyszłego prezydium, ale póki piłka w grze… nic nie jest pewne. Ważne jednak aby przez podejmujących rychło decyzje delegatów i decydentów przemawiała rzeczywista troska o dobro rodzimej hodowli, dla której nadchodzące lata mogą okazać się kluczowymi. Mimo gorącej atmosfery, często dość emocjonalnych dyskusji trwających w terenie, poprosiłem o wyważoną rozmowę Pawła Mazurka, którego kompetencji, dorobku oraz pozycji zawodowej nikt nie kwestionuje. Po prostu z dystansem – quo vadis PZHK?  

Więcej…
 
Emetyt skończył 28 lat! Drukuj Email
Wtorek, 17 Listopad 2015 23:41
Uznany ogier polskiej hodowli Emetyt  kończy dzisiaj 28 lat! Wyhodowany został w Janowie Podlaskim. Jest własnością Stada Ogierów w Bogusławicach. W 1991 r. z bardzo dobrym wynikiem ukończył próbą dzielności w Białym Borze. Z powodzeniem startował w zawodach WKKW. Emetyt jest ogierem pożądanym w hodowli ze względu na swoje cechy fizyczne i psychiczne. Jest kalibrowym koniem w typie angloarabskim o wym. 169 - 191 - 21 cm, maści ciemno gniadej. Odznacza się dużą urodą, ładną szlachetną głową i suchą tkanką. Jest koniem o bardzo dobrych podstawowych chodach. Doceniony przez zachodnich hodowców kryĹ w Niemczech od 1997 dwa sezony i w Holandii w roku 2004. Jego potomstwo dobrze sprawdziło się w sporcie. Jego najlepszym synem był niewątpliwie ogier Fin, który w latach 1998-99 wygrał MPMK w wieku 5 i 6 lat. Dobrze znana większości jest para zaprzęgowa Mefisto i Dziekan, które wielokrotnie pozwalały Jackowi Kozłowskiemu stanąć na podium MP. W sporcie pokazały się również: Domestos, Ghana, Bibigar, Łyk Szampana, Flores Schagya.
Kariera sportowa Emetyta:
Ukończył ZT z oceną - za elementy wierzchowe - wybitną,
w 1994 r. pod Bogusławem Owczarkiem zajął I miejsce na Mistrzostwach Polski Koni 6 - letnich w WKKW i został objęty programem przygotowań olimpijskich Atlanta'96.
w 2000 r. wrócił do sportu, tym razem do skoków.
I m. w GP w Zbrosławicach i w Krakowie w 2002 r.,
II m. w GP na CSN Moszna w 2003 r.,
III m. w GP na CSN w Krakowie w 2002 r. i na Z.O.O w Krakowie w 2003r.,
III m. w Finale Małej Rundy na CSI we Wrocławiu w 2003r.

 
Kwalifikacja do ZT Bielice - 24-25.06.2014 Drukuj Email
Środa, 18 Czerwiec 2014 13:50
W dniach 24-25 czerwca odbędzie się kwalifikacja ogierów ras szlachetnych na 100‐dniowy trening wierzchowy w ZT Bielice. Zgłoszone zostały 34 konie. Próba końcowa odbędzie się w dniach 2-3 paź­dzier­nika. Zobacz listę...
 
WBFSH w Polsce - sukces organizacyjny Drukuj Email
Czwartek, 17 Październik 2013 13:01
W Polsce odbył się w październiku Walny Zjazd Światowej Federacji Hodowli Koni Sportowych (WBFSH), po raz pierwszy zorganizowany w środkowo-wschodniej Europie. Organizatorem spotkania był Polski Związek Hodowców Koni a partnerami Agencja Nieruchomości Rolnych i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Federacja zrzesza ponad siedemdziesiąt organizacji i związków hodowców z całego świata. Wszystkie z nich prowadzą księgi stadne koni sportowych, przeznaczonych przede wszystkim do trzech dyscyplin olimpijskich – skoków, ujeżdżenia i wszechstronnego konkursu konia wierzchowego.
Więcej…
 
XII Otwarty Warmińsko-Mazurski Czempionat Źrebiąt Ras Szlachetnych Drukuj Email
Czwartek, 30 Sierpień 2012 17:32

Stadnina Koni Galiny i Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni zapraszają na XII Otwarty Warmińsko-Mazurski Czempionat Źrebiąt Ras Szlachetnych, który rozpocznie się  09.09.2012 o godz. 11:00 na terenie Stadniny Koni Galiny.     W czempionacie wezmą udział źrebięta rocznik 2012 z matkami dwóch grupach: 1. klaczki, 2. ogierki. Nagrody:    

  •     Klaczki: Czempionka – 500 zł, Vice Czempionka – 300 zł, II Vice Czempionka – 200 zł
  •     Ogierki: Czempion – 500 zł, Vice Czempion – 300 zł, II Vice Czempion – 200 zł

Pamiątkowe flots dla wszystkich uczestników czempionatu. Zgłoszenia prosimy kierować na adres W-MZHK w Olsztynie. Adres e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Więcej informacji pod nr telefonu: 509 510 234 – Mirosław Owczarek

 
W obronie SK Kozienice... Drukuj Email
Piątek, 15 Lipiec 2011 23:16

Parlamentarny Zespół ds. Wyścigów Konnych i Jeździectwa jednogłośnie za utrzymaniem państwowej hodowli w Stadninie Koni Kozienice i apelem o rezygnację z podjętych działań przez Ministra Rolnictwa. Z inicjatywy warszawskiego posła Michała Szczerby - Parlamentarny Zespół ds. Wyścigów Konnych i Jeździectwa w dniu 15 lipca 2011 r. przyjął jednogłośnie stanowisko w sprawie Stadniny Koni Kozienice. W związku z informacją o planowanych działaniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu zmiany rozporządzenia w sprawie wykazu spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej Polski, Parlamentarny Zespół ds. Wyścigów Konnych i Jeździectwa, wspierając stanowisko Rady i Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz związków hodowców, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rezygnację z decyzji dotyczącej wykreślenia z tego wykazu Stadniny Koni Kozienice. Według Zespołu Parlamentarnego, „Stadnina Koni Kozienice jest jedną z ostatnich czterech państwowych stadnin zajmujących się hodowlą koni pełnej krwi angielskiej i jej prywatyzacja mogłaby mieć negatywne skutki dla rozwoju wyścigów konnych i realizacji programu selekcyjnego dla koni tej rasy”.

Więcej…
 
Szkolenie hodowlane - "Ocena eksterieru konia" Drukuj Email
Poniedziałek, 02 Maj 2011 13:12

Ludowy Klub Jeździecki Lewada w Zakrzowie zaprasza wszystkich sędziów, trenerów, instruktorów, zawodników, jeźdźców, hodowców i sympatyków koni na szkolenie hodowlane Ocena eksterieru konia. Celem szkolenia jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji osób zajmujących się końmi oraz właścicieli ośrodków hippicznych, dla doskonalenia polskiej hodowli i treningu koni, tak aby profesjonalnie rywalizować na arenach międzynarodowych. Zajęcia prowadził będzie pan Sławomir Pietrzak – profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wybitny specjalista w dziedzinie hodowli koni i w sporcie jeździeckim w Polsce i na świecie, sędzia międzynarodowy, znakomity szkoleniowiec i trener.

Więcej…
 
Konferencja: "Aktualne wyzwania naukowe w chowie i hodowli zwierząt" Drukuj Email
Poniedziałek, 02 Maj 2011 12:12

Dziekan i Rada Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na Międzynarodową Konferencję Naukową „Aktualne wyzwania naukowe w chowie i hodowli zwierząt” połączoną z Sesją poświęconą Profesorowi MARIANOWI TISCHNEROWI z okazji Jubileuszu 50-lecia pracy naukowej, która odbędzie się w dniu 17 czerwca 2011 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Al. 29 Listopada 46. Celem Konferencji jest prezentacja wyników badań połączona z bezpośrednią wymianą poglądów pracowników nauki i praktyków w zakresie aktualnych wyzwań stojących przed rozrodem, hodowlą i dobrostanem zwierząt gospodarskich w Polsce i Europie. Sesje naukowe odbędą się w formie prezentacji doniesień oraz sesji plakatowych.

Więcej…
 
Początki „bosych koni” Drukuj Email
Wtorek, 19 Kwiecień 2011 01:21

Rok 1978 może być uznany za początek ruchu „bosych koni” we współczesnym świecie.  Pomimo, że przez tysiąclecia konie nie miały żadnej ochrony kopyt, to przez ostatnie wieki wiedza na temat utrzymania zdrowych i prawidłowo funkcjonujących bosych kopyt została wyparta przez coraz to powszechniejszą praktykę kucia. Naturalna opieka nad kopytami musiała zostać ponownie odkryta. Choć Bracy Clark już na początku  XIX wieku zauważył problemy wynikające z kucia i wykazał plusy użytkowania bosego konia, to  temat ten nie rozwijał się dalej przez prawie 170 lat.

Więcej…
 
Norblin mistrzowski koń Drukuj Email
Piątek, 07 Maj 2010 10:04
Miło nam poinformować, że polskiej hodowli koń Norblin sp 1996 (Cesar wlkp-Nida sp/Dido han.) kolejny już raz startował w Mistrzostwach Niemiec Jeźdźców Zawodowych w dyscyplinie ujeżdżenia. Tegoroczne zawody odbyły się w dniach 21-25.04. w Hagen. W ogólnej klasyfikacji para Norblin / Johannes Augustyn zajęła drugą pozycję z wynikiem 205,277%. Podobnie jak w Jeździeckich Mistrzostwach Świata, tak i podczas Mistrzostw Niemiec, obowiązuje konkurs "przesiadany", w którym trzech najlepszych zawodników finału dosiada wierzchowców rywali. Polski Norblin wygrał tę rywalizację okazując się najlepszym koniem zawodów, uzyskując ogółem 3749 punktów. Norblin urodził się w SK Nowielice, jest synem wielkopolskiego ogiera Cesar wlkp (po Ofal sp) oraz klaczy Nida sp. Nida dała też uznanego ogiera Nidar sp (po Windwurf han.). Norblin startował w 2001 roku w ujeżdżeniowych Mistrzostwach Polski Młodych Koni zajmując IV miejsce, a dosiadał go Marek Głuchowski. Jeździec ten trenował tego konia do momentu sprzedaży czyli do wieku 6 lat. Mistrzostwa Niemiec Jeźdźców Zawodowych wygrał, już drugi raz z rzędu, Hartwig Burfeind.
 
Odszedł Good Luck Drukuj Email
Sobota, 01 Maj 2010 19:58
W dniu dzisiejszy, na wiecznie zielone pastwiska odszedł siwy Good Luck (Grand As - Gondolera po Arak). Ogier urodził się w 1993 roku w SK Nowa Wioska. Próbę dzielności ukończył z wynikiem bardzo dobrym.
 
Niemieckie ogiery kryją w Łącku Drukuj Email
Czwartek, 29 Kwiecień 2010 13:45
Z przyjemnością informujemy, że staraniem Związku Trakeńskiego w Polsce dotarło do Łącka mrożone nasienie niemieckich ogierów trakeńskich. Cena nasienia (od 40 do 80 % ceny oferowanej w niemieckich stacjach ogierów) i warunki jego użycia są wyjątkowo atrakcyjne (w cenie 3 dawki inseminacyjne, jeśli klacz się nie zaźrebi, to 50% ceny podlega zwrotowi).
Więcej…
 
Dzień Konia Arabskiego - Dąbrowa 12 czerwca 2010 Drukuj Email
Wtorek, 30 Marzec 2010 15:44
Zawodyjezdzieckie.pl mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w Dniu Konia Arabskiego „Summer Wind 2010”, który odbędzie się 12 czerwca 2010 w Dąbrowie koło Nasielska, na terenie SK Czorty. Organizując Summer Wind 2010, pragniemy wspomóc propagowanie hodowli oraz użytkowania koni czystej krwi arabskiej. Program imprezy przewiduje rozegranie klas w ręku na podstawie zasad ECAHO, klas „Liberty” oraz klas pod siodłem dla koni czystej krwi arabskiej wpisanej do PASB, a także nietypowych klas takich jak "gelding" czy "classic trail". Wszelkie pytania prosimy kierować na adres e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz + 48 880 085 273
 
Padł Monsun Drukuj Email
Niedziela, 28 Marzec 2010 15:00
W dniu 24 marca, na wiecznie zielone pastwiska odszedł urodzony w 1999 roku - małopolski Monsun (Emir - Mantra po Manhattan).
 
Jubileuszowe Święto Konia w Siedlcu Trzebnickim Drukuj Email
Poniedziałek, 15 Marzec 2010 08:54
16-go maja br. w Siedlcu gm. Długołęka odbędą się X jubileuszowe obchody "Święta Konia". W trakcie imprezy wyceniane będą konie ras hodowanych w Polsce w kategoriach: dwuletnie klacze hodowlane, trzy do sześcioletnie klacze hodowlane. Oprócz wyceny hodowlanej przewidziane są różne atrakcje m.in.: pokazy w stylu western (prezentacja Paint Horse Club Poland), pokazy ujeżdżenia, skoki, pokazy zaprzęgów jednokonnych, parokonnych, czterokonnych, pokaz kadryla w wykonaniu Straży Miejskiej z Wrocławia, dżigitówka. Impreza objęta jest honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Wojewodę Wrocławskiego, Starostę Powiatu Wrocławskiego, Prezydenta Miasta Wrocław, TVP3, Gazety Wyborczej oraz Radia Wrocław.
 
« PoczątekPoprzednia12NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 2


Polityka cookies
0.430