Home Świat Sport Złote medale polskiej młodzieży
25 | 04 | 2024

Złote medale polskiej młodzieży Drukuj Email
Świat - Sport

Ogromnym sukcesem zakończyły się starty reprezentantów Polski na Mistrzostwach Europy Dzieci, Juniorów i Młodzieży w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi w węgierskim Szilvasvarad. Monika Święcicka i Filip Nowacki ukończyli rywalizację w swoich kat. wiekowych na najwyższym stopniu podium, natomiast Marcin Kilańczyk uplasował się na 6. pozycji. W weekend odbyły się również Mistrzostwa Europy Seniorów w Skokach przez Przeszkody, Ujeżdżeniu i Paraujeżdżeniu w duńskim Herning, gdzie spośród ośmiorga Polaków najlepiej spisał się Tomasz Zdańkowski, zajmując w paraujeżdżeniu 8. miejsce. Podczas  Mistrzostw Europy Dzieci, Juniorów i Młodzieży w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi, które odbyły się w węgierskim Szilvasvarad (22-25.08.2013) Biało-Czerwoni okazali się bezkonkurencyjni! Monika Święcicka i Filip Nowacki wywalczyli złote medale, natomiast Marcin Kilańczyk ukończył rywalizację z wysoką 6. lokatą. Monika Święcicka, startująca w kat. Juniorów, już w pierwszej konkurencji zawodów – Ujeżdżeniu okazała się bezkonkurencyjna. Nieco słabszy występ w Maratonie sprawił, że po dwóch konkurencjach w klasyfikacji generalnej Święcicka zajmowała 6. pozycję. Jednak niezwykła precyzja i zwycięstwo w ostatniej konkurencji – próbie zręcznościowej, zapewniły naszej reprezentantce, startującej na koniu Erdyl Celebration zwycięstwo w całych zawodach! Drugi z naszych złotych medalistów Mistrzostw Europy – Filip Nowacki, powożący kucem imieniem Lalka, po pierwszej próbie Ujeżdżenia był klasyfikowany na 5. Miejscu. Jednak świetny występ i wygrana w Maratonie pozwoliły poważnie myśleć o medalu. Ostatnią konkurencję – próbę zręczności reprezentant Polski ukończył na 3. miejscu, co w ostatecznym rozrachunku zapewniło mu złoty medal w kat. Młodych Jeźdzców. Na wyróżnienie zasługuje również postawa Marcina Kilańczyka, powożącego kucem Magnat, który wygrywając niedzielny konkurs zręczności w kat. Młody Powożący ostatecznie zajął wysokie 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Podobnych sukcesów niestety nie odnieśli seniorzy, startujący w Mistrzostwa Europy w Skokach przez Przeszkody, Ujeżdżeniu i Paraujeżdżeniu (Herning, Dania). W konkurencji Skoków przez Przeszkody, Polska ekipa występująca w składzie: Igor Kawiak na koniu Centino Du Ry, Łukasz Koza na koniu El Camp, Piotr Morsztyn na koniu Osadkowski Van Halen oraz Radosław Zalewski na koniu
Duke of Carneval, w ostatecznej klasyfikacji zajęła 16. miejsce (zwyciężyła Wielka Brytania przed Niemcami i Szwecją). Indywidualnie, najlepszy z reprezentantów Polski – Igor Kawiak zakończył rywalizację na 55. pozycji. Mistrzem Europy został Francuz Roger Yves Bost na koniu Myrtille Paulois, który wyprzedził Brytyjczyków Bena Mahera i Scotta Brasha.
W mocno obsadzonym konkursie dodatkowym z pula nagród 30 tys. euro, trzej reprezentanci Polski ukończyli rywalizację z zerowym bagażem punktowym. Łukasz Koza dosiadający kona El Camp zajął wysokie 4. miejsce, natomiast Igor Kawiak i Piotr Morsztyn zostali sklasyfikowani odpowiednio na 9. i 10. pozycji. Najlepszy rezultat wśród Polaków startujących w Herning osiągnął Tomasz Zdańkowski. Startujący na wałachu Rimel reprezentant klubu JKS Jagodne, wywalczył 8. miejsce w paraujeżdżeniu.
Wśród dresażystów wystąpiły dwie reprezentantki Polski – mistrzyni kraju Katarzyna Milczarek na koniu Ekwador oraz Żaneta Skowrońska z klaczą With You. Polskie zawodniczki nie uzyskały jednak kwalifikacji do finału i zajęły w Mistrzostwach Europy odpowiednio 40. oraz 56. miejsce.