Home Świat Sport Rolex IJRC Top Ten - Paryż 2009
19 | 05 | 2024

Rolex IJRC Top Ten - Paryż 2009 Drukuj Email
Świat - Sport

11 grudnia w paryskim Nord Villepinte rozegrany został konkurs Rolex IJRC Top Ten, w którym startowało 10 najlepszych zawodników świata. W konkursie zwyciężył, prowadzący obecnie w rankingu Rolexa, 35-cio letni Marcus Ehning na koniu Plat Blue. W obydwu rundach Ehning pokonał bezbłędnie parkur ustawiony przez Amerykanina Conrada Homfelda, który zbuduje parkur także na przyszłoroczne WEG w Kentucky. W pierwszej rundzie parkur pokonali bezbłędnie tylko Ehning i Rolf-Goran Bengtsson, mistrz olimpijski Eric Lamaze ukończył z jednym punktem karnym za czas, Edwina Aleksander i Rodrigo Pessoa - z jedną zrzutka na ostatniej przeszkodzie. W drugiej rundzie bezbłędnie pokonali parkur Albert Zoer na Oki Doki, Kevin Staut na Silvana, Eric Lamaze na Hickstead, Marcus Ehning na Plot Blue i Rolf-Goran Bengtsson na Casall La Silla. Ten osatni miał jednak o 0,18 sekund gorszy czas od zwycięzcy, który odebrał nagrodę w postaci zegarka Rolex i 43 750 Euro.

Dzień wcześniej International Jumping Riders Club (IJRC) wraz z FEI podjęło inicjatywę wyróżnienia najlepszego jeźdźca według rankingów Rolexa. Poczynając od Finału Top Ten w Paryżu jeździec, który prowadzi w rankingu będzie nosił zielono-złotą opaskę z napisem "Nr 1, Rolex Ranking". Rankingi Rolexa są aktualizowane co tydzień a ich oficjalna publikacja następuje na początku każdego miesiąca. Prowadzone są one od roku 2000 jako rankingi FEI, zaś od roku 2007 - jako rankingi Rolexa. Punkty rankingowe są przyznawane jeźdźcom zarówno za starty indywidualne jak i zespołowe, zależnie od poziomu zawodów i puli nagród. Najwyżej premiowane sa starty indywidualne w Finale Pucharu Świata, finale Mistrzostw Europy i zawodach pięciogwiazdkowych, zaś zespołowe - w Pucharze Narodów, podczas olimpiady,  WEG i Mistrzostw Europy. Pierwszym w historii jeźdźcem, który założył opaskę jest Marcus Ehning.