konie,
Home Świat Sport Igrzyska Jeździeckie – pierwsze konkursy za nami
26 | 02 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

Igrzyska Jeździeckie – pierwsze konkursy za nami Drukuj Email
Świat - Sport
Mistrzostwa Świata w Jeździectwie lub jak kto woli Jeździecki Mundial, to najważniejsze międzynarodowe wydarzenie jeździeckie na świecie. W środowisku jeździeckim potocznie nazywane Igrzyskami Olimpijskimi. Nic dziwnego, ponieważ są rozgrywane co cztery na zmianę z Igrzyskami Olimpijskimi. W tym roku odbywają się w Normandii (Francja). Po raz pierwszy nasz kraj reprezentują jeźdźcy w aż siedmiu dyscyplinach jeździeckich (poniżej skład polskiej ekipy). Dzisiaj zakończyły się pierwsze konkursy. Jako pierwsi wystartowali zawodnicy ujeżdżenia, para-ujeżdżenia i reiningu. W klasyfikacji drużynowej ekipa polskich dresażystów zajmuje 17. miejsce z łącznym wynikiem 200.843. Najlepszy rezultat (67,343%) uzyskała nasza najbardziej doświadczona zawodniczka, uczestniczka IO w Londynie – Beata Stremler. Niewiele mniej, bo 67.257% uzyskała Anna Łukasik dosiadająca wyhodowanej w Polsce klaczy Stella Pack Ganda. To debiut tej pary – wspaniały debiut, który dostrzegły zagraniczne media. Trzecia w polskiej ekipie, z różnicą zaledwie jednego punktu procentowego, jest Żaneta Skowrońska.

Znamy już także wyniki zawodników reinigu – często potocznie nazywanego ujeżdżeniem w stylu west. W klasyfikacji drużynowej Polska jest na 10. miejscu z łącznym wynikiem 632 punktów. W klasyfikacji indywidualnej najlepszy jest Rafał Dolata, który ukończył przejazd na 27. pozycji z wynikiem 214 punktów. To zaledwie 15 punktów różnicy do lidera konkursu – Shawn Flarida reprezentującego barwy kolebki stylu west - Stanów Zjednoczonych.

Pierwszy start zakończyli również zawodnicy para-ujeżdżenia. W tej dyscyplinie mamy czterech reprezentantów, startujących w różnych grupach, w zależności od stopnia niepełnosprawności. W grupie Ia wystartowała Magdalena Cycak, kończąc przejazd w wynikiem 59,251%, w Ib Mariusz Woszczak, który zdobył 54,840%. W grupie III Polskę reprezentuje dwóch jeźdźców, których prawdopodobnie będziemy mieć również okazję oglądać na IO w Rio de Janeiro. Tutaj lepsza okazała się Karolina Karwowska, której przejazd został oceniony na 64,053%. Tomasz Zdańkowski uzyskał niecałe 3 punkty procentowe mniej (61,237%).

Składy poszczególnych dyscyplin prezentujemy poniżej.
•    UJEŻDŻENIE: Anna Łukasik, Żaneta Skowrońska, Beata Stremler
•    SKOKI PRZEZ PRZESZKODY: Mściwoj Kiecoń, Marek Lewicki, Piotr Morsztyn, Jarosław Skrzyczyński, Radosław Zalewski
•    WKKW: Marta Dziak-Gierlicz, Jacek Jeruzal, Jerzy Krukowski
•    POWOŻENIE: Ireneusz Kozłowski, Piotr Mazurek
•    SPORTOWE RAJDY KONNE: Kamila Kart, Ryszard Zieliński
•    REINING: Bogdan Czarnik, Rafał Dolata, Aleks Jarmuła, Borys Pardus
•    PARAUJEŻDŻENIE: Magdalena Cycak, Karolina Karwowska, Mariusz Woszczek, Tomasz Zdańkowski

Tekst: Agnieszka Kopka (Polska Agencja Promocji Jeździectwa)
Zdjęcie: Małgorzata Frysztak (na zdjęciu Anna Łukasik)
 

 
Komentarze (1) Komenatrze zostały zamknięte
"sukcesy" polskich jeźdźców w Normandii
1 Piątek, 29 Sierpień 2014 21:19
Maksymilian
ekipa bardzo wyrównana bo zawodniczki polskie uplasowały się na czołowych miejscach (drugiej pięćdziesiątki) a "wysoki" poziom polskiego ujeżdżenia potwierdzili w tej konkurencji polscy wkkw-iści, którzy zajęli czołowe miejsca od końca listy,


Polityka cookies
0.250