Home Jeździectwo Wyniki Przedsmak Olimpiady w Rio podczas Strzegom Horse Trials. W Pucharze Narodów triumfują Brytyjczycy
28 | 03 | 2024

Przedsmak Olimpiady w Rio podczas Strzegom Horse Trials. W Pucharze Narodów triumfują Brytyjczycy Drukuj Email
Jeździectwo - Wyniki
Jedna sekunda stracona na crossie w CIC3* kosztowała utytułowanego zawodnika Michaela Junga utratę zwycięstwa podczas zawodów we  Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW)  na hipodromie w Morawie. Najważniejszy konkurs indywidualnie wygrał  Ludwig Svennerstal na King Bobie (40,50 pkt), który przejechał próbę terenową bezbłędnie i w normie czasu, a następnie nie zrobił zrzutki na parkurze. Najbardziej utytułowany obecnie na świecie zawodnik niemiecki na koniu fischerTakinou zajął dopiero drugie miejsce z wynikiem (40,60 pkt). Młody  Szwed po zakończonym konkursie nie krył radości.
„W Strzegomiu po raz pierwszy w swojej karierze wygrałem międzynarodowe zawody na poziomie trzech gwiazdek” – powiedział Ludwig Svennerstal.
Zwycięstwo w Strzegom Horse Trials czyni Szweda i King Boba pewniakami w narodowej ekipie na Igrzyska Olimpijskie. Także Michael Jung na pewno pojedzie do Brazylii i to najprawdopodobniej ze startującym w Strzegomiu  FischerTakinou.
„Jestem bardzo zadowolony ze startu moich koni w Strzegom Horse Trials. Zawody jak zwykle zorganizowane były bardzo dobrze” – powiedział Michael Jung, który do Strzegomia przywiózł swoje najlepsze wierzchowce.
Po bezbłędnym parkurze na trzecie miejsce z czwartego indywidualnie awansowała Brytyjka Rosalind Canter na koniu Allstar B (46,2 pkt), przyczyniając się do zwycięstwa ekipy z Wielkiej  Brytanii  (160,6 pkt.). Pomimo kilku zrzutek na niedzielnym parkurze drugą pozycję w Pucharze Narodów utrzymali Włosi (173,9 pkt.), a trzecią ekipa belgijska (238,7 pkt.). W niedzielę podczas próby skoków w CIC3* bezbłędny przejazd miał Paweł Spisak na koniu Banderas, choć po niezbyt udanej próbie ujeżdżenia i spóźnieniu na crossie zajął dopiero 19. miejsce. Zawodnik Galant Skibno jest pierwszy na liście rezerwowych jeźdźców WKKW do Rio. W konkursie CCI3* w niedzielę wiele się działo. Po wycofaniu konia przez prowadzącego po crossie Niemca Hugo Lascheta przed skokami dwa pierwsze miejsca ex aequo zajmowała Irene Mia Hastrup na koniu Constantin M oraz Stefano Brecciaroli na Roulette B (oboje po 49,10 pkt.).  Dunka nie ustrzegła się trzech zrzutek  na parkurze i zajęła ostatecznie drugie miejsce (61,10 pkt.). Włoch na fantastycznej klaczy Roulette B nie popełnił błędów na przeszkodach, otrzymał tylko jeden punkt karny za przekroczenie normy czasu i z wynikiem 50,10 pkt. zwyciężył w konkursie. Dla Stefano Brecciaroli był to jeden z ostatnich startów przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio.  Na olimpiadę  ma bowiem zakwalifikowane trzy konie, w tym Roulette B. Dwaj Polacy, którzy ukończyli  cross w CCI3*, przejechali niedzielny parkur z jedną zrzutką – Mariusz Kleniuk na Winonie oraz z dwoma zrzutkami Paweł Warszawski na Fuksji. Dało im to kwalifikacje do Mistrzostw Europy Seniorów, które w przyszłym roku rozegrane zostaną na hipodromie w Morawie. W konkursie CCI2* bezbłędny parkur zapewnił zwycięstwo Niemce Beke Jankowski na ogierze Loucius 2 (48,30 pkt.). Prowadząca po crossie Holenderka Elaine Pen na wałachu Shady Grey miała jedną zrzutkę i spadła na drugą pozycję (52 pkt.). Trzeci był Francuz Francois Pons na wałachu Siam Taleyrandie (54,80 pkt.). Najlepszy z Polaków Ksawery Śniegucki na klaczy Kharisma zajął 12. miejsce (77,80 pkt.) Łącznie w Strzegom Horse Trials wystartowało  w tym roku w siedmiu międzynarodowych konkursach ponad 350 koni i ponad 200 zawodników z 20 krajów. Wiele z nich zobaczymy niebawem na Igrzyskach w Rio.