konie,
Home Jeździectwo Wyścigi Znamy największych zwycięzców sezonu wyścigów konnych 2013
23 | 04 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

Znamy największych zwycięzców sezonu wyścigów konnych 2013 Drukuj Email
Jeździectwo - Wyścigi
Uroczysta Gala z wyróżnieniami w 11 kategoriach. 16 grudnia przedstawiciele polskiego środowiska wyścigów konnych spotkali się na dorocznej Uroczystej Gali organizowanej przez Totalizator Sportowy. Zgodnie z tradycją, podczas spotkania wręczone zostały nagrody dla zwycięzców 10 kategorii podsumowujących zakończony pod koniec listopada sezon 2013. Najlepszym dżokejem okazał się znów Szczepan Mazur. Tytuł najlepszego trenera powrócił do Andrzeja Walickiego. Tytuł konia roku otrzymał sensacyjny w minionym sezonie Patronus. Kapituła w składzie: Feliks Klimczak - prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, Włodzimierz Bąkowski - Dyrektor Toru w Warszawie, Jerzy Sawka - Dyrektor Toru we Wrocławiu, dokonała wyboru zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Tytuł Konia Roku został przyznany Patronusowi, zdobywcy błękitnej wstęgi w biegu o Nagrodę Derby oraz zwycięzcy 100. Wielkiej Warszawskiej. Wyprzedził on Cameruna i Kundalini, które również były typowane do tej nagrody. Konstantin Zagara został wybrany spośród nominowanych do tytułu Właściciela Roku, gdzie znalazł się obok Zygmunta Sobolewskiego oraz Kishore Mirpuriego. Kolejny zaszczytny tytuł - Hodowcy Roku - powędrował do Andrzeja Zielińskiego, który wyszkolił tegorocznego zwycięzcę Patronusa oraz Pillara - zdobywcę Nagrody Iwna oraz trzeciego miejsca w Derby. Trenerem roku został Andrzej Walicki, mogący pochwalić się największą liczbą zwycięstw w prestiżowych gonitwach. Drugi raz z rzędu Jeźdźcem Roku, za zdobycie tytułu dżokeja oraz czempiona toru, dokładając do tego zwycięstwo w Wielkiej Warszawskiej, został uznany 18-letni Szczepan Mazur .
Sezon 2013 zakończył się wieloma nieprzewidywanymi zwycięstwami. To z pewnością bardzo uatrakcyjniło wyścigowe widowiska, jakie rozgrywane były od kwietnia na Służewcu, w Partynicach
i Sopocie – komentuje Wojciech Szpil, prezes zarządu Totalizatora Sportowego, który podczas Gali wręczył nagrodę w kategorii Koń Roku oraz Wyróżnienie Specjalne. Wielkim sukcesem organizacyjnym okazały się najważniejsze dni wyścigowe w Warszawie, które przyciągnęły tłumy kibiców - nie tylko tradycyjnych graczy, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi. To pokazuje, że ta piękna dyscyplina systematycznie powraca do łask warszawiaków. Naszym zadaniem jest to zainteresowanie pielęgnować i rozwijać, oferując oprócz samych gonitw wiele atrakcji, które pozwolą zapełniać służewiecki tor w każdy weekend wyścigowy – podsumowuje Wojciech Szpil.
Uroczysta Gala zamknięcia sezonu wyścigów konnych 2013 odbyła się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego - miejscu szczególnym dla polskiego sportu. Na zaproszenie Totalizatora Sportowego – organizaora wydarzenia - oraz PKWK przybyło ponad 250 gości. Na potrzeby Gali, cały teren wokół oraz wnętrze obiektu zostały ozdobione i oświetlone elementami hippicznymi. W hallu głównym prezentowany był film przypominający tegoroczne zmagania na warszawskim Służewcu. Prowadzącym ceremonię wręczenia nagród był Marcin Prokop, a za oprawę muzyczną i recital dla publiczności odpowiadała przebojowa Orkiestra Adama Sztaby, która po części oficjalnej zaserwowała gościom znane i lubiane hity taneczne.
Bardzo cieszy nas fakt, że w ścisłej czołówce dżokejów startujących w Polsce pojawiają się ciekawi zawodnicy wychowani na naszych obiektach. 18-letni Szczepan Mazur to przecież najmłodszy zwycięzca prestiżowej gonitwy Wielkiej Warszawskiej. Ma na swoim koncie wiele zwycięstw i już po raz drugi został mianowany Jeźdźcem Roku. Naszym zadaniem jest zapewnienie uczniom dżokejskim dogodnych warunków i motywowanie ich do dalszej pracy. Dokładamy wszelkich starań, by współpraca środowiska wyścigowego oraz organizatorów gonitw przebiegała pomyślnie i przyczyniała się do rozwoju wyścigów na Służewcu i w całej Polsce – podkreśla Feliks Klimczak, Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, który wręczył nagrodę dla Najlepszego Hodowcy.
Sezon 2013 był przełomowy, jeśli chodzi o współpracę trzech najważniejszych polskich obiektów konnych – Toru Wyścigów Konnych Służewiec, Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice oraz Hipodromu Sopot. Po raz pierwszy w historii kalendarz gonitw został w pełni zsynchronizowany
i był bezkolizyjny jeśli chodzi o organizację kluczowych weekendów wyścigowych.
Warto też wspomnieć o sukcesie, jakim jest nawiązana współpraca z Qatar Racing & Equestrian Club (QREC). W dniu 100. edycji Wielkiej Warszawskiej odbył się pierwszy wyścig katarski, w którym wzięły udział 4-letnie i starsze konie arabskie II grupy. W planach na następny sezon jest organizacja dedykowanego dnia poświęconego koniom arabskim pod patronatem dyrektora QREC oraz prezesa IFAHR - Samiego Jassima al.-Boeniana.
PEŁNE ZESTAWIENIE ZWYCIĘZCÓW:
Koń Roku: Patronus - zwycięzca Derby i Wielkiej Warszawskiej, drugi w St. Leger.
Właściciel Roku: Konstantin Zgara - za oddanie swych koni zakupionych w USA, Zachodniej Europie oraz w Polsce do szkolenia polskim trenerom. Największe sukcesy Zgary jako właściciela na Służewcu: zwycięstwa Patronusa w Derby i Wielkiej Warszawskiej oraz Atlanta w biegu o Nagrodę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Hodowca Roku: Andrzej Zieliński - za wyhodowanie tegorocznego zwycięzcy Patronusa oraz Pillara - zdobywcy Nagrody Iwna oraz trzeciego miejsca w Derby.
Trener Roku: Andrzej Walicki - za uzyskanie największej liczby zwycięstw w prestiżowych gonitwach: Strzegomia, Rulera, Soliny, Derby, Oaks, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wielkiej Warszawskiej.
Jeździec Roku: Szczepan Mazur - za zdobycie tytułów dżokeja i czempiona toru (największa liczba zwycięstw w sezonie) oraz wygranie Wielkiej Warszawskiej.
Wyróżnienie w hodowli i trenowaniu koni: Jan Głowacki - za wyhodowanie Waresa, zwycięzcy nagród Derby, Michałowa i Porównawczej oraz najlepszego, niepokonanego trzylatka Westima, zwycięzcy czterech wyścigów, w tym Sambora (kat. A) oraz przygotowanie Wielkiej Damiry do wygranej w Oaks.
Najlepsi w gonitwach płotowych i przeszkodowych: Michał Borkowski – zwycięzca najważniejszej w Polsce gonitwy przeszkodowej.
Zaprzęg roku: Nitisa Josselyn i Wiesław Kałuża – zwycięzcy 4 wyścigów oraz zdobywcy 2 drugich miejsc.
Objawienie roku: Najlepszy młody jeździec 2013: Błażej Giedyk - za postępy w jeździe i odważne nawiązywanie walki z rutynowanymi jeźdźcami, w szczególności za zwycięstwo w biegu o Nagrodę Criterium na Kalahari Dream.
Wydarzenie roku: Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice za Partynicki Przełom – w roku 2013 stał się profesjonalnym torem wyścigowym, przyciągając elitę czeskich trenerów, hodowców
i jeźdźców wyścigowych. Lotto Wielka Wrocławska zgromadziła 12 tysięcy widzów i stała się najważniejszą gonitwą przeszkodową w kraju.
Wyróżnienie specjalne: Oddanie hipodromu w Sopocie - za rewitalizację toru wyścigowego i budowę nowoczesnego centrum jeździeckiego.
 


Polityka cookies
0.186