konie,
Home Jeździectwo Wyścigi W hołdzie bohaterom Toru Służewiec!
23 | 04 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

W hołdzie bohaterom Toru Służewiec! Drukuj Email
Jeździectwo - Wyścigi
W najbliższą niedzielę 31 sierpnia, o godz. 14.30 podczas 32. dnia wyścigowego na Torze Wyścigów Konnych Służewiec rozegrana zostanie wyjątkowa gonitwa upamiętniająca jedną z pierwszych akcji bojowych Powstania Warszawskiego. Gonitwa imienia Pułku AK „Baszta” to hołd oddany ponad 300 powstańcom, którzy w sierpniu 1944 roku walczyli na terenie warszawskiego toru wyścigów konnych.

70 lat temu, 1 sierpnia 1944 r. o godzinie „W” Batalion „Karpaty” zaatakował liczące 800 żołnierzy oddziały niemieckie okupujące teren wyścigów konnych na Służewcu, gdzie nieprzyjaciel urządził lotnisko wojskowe. Powstańcy wdarli się przez mur okalający wyścigi od strony dzisiejszej ulicy Bokserskiej oraz od strony ulicy Puławskiej. Posadzone zaledwie kilka lat wcześniej na terenie wyścigów drzewa i krzewy nie dawały atakującym dostatecznej ochrony. Brakowało im także broni i amunicji, którą musieli zdobywać w trakcie walki. Wskutek ogromnej przewagi ogniowej i liczebnej nieprzyjaciela, pojawienia się samochodów pancernych i wobec ciężkich strat (ponad 120 zabitych i rannych), wieczorem zarządzono odwrót. Z Kompanii II Batalionu „Karpaty” przeżyli tylko ci, którzy na dystansie 400-metrowego odcinka – od budki trenerskiej na torze treningowym do załomu muru okalającego tor od strony obecnej ulicy Bokserskiej – podczas wyczołgiwania się nie podnieśli, nawet głowy na ułamek sekundy. Zdziesiątkowane Kompanie I i III wycofały się w stronę Lasu Kabackiego. Tamtego dnia ponad stu powstańców oddało życie w nierównej walce. Gonitwa nazwana imieniem Pułku AK „Baszta”, który tę akcję przeprowadził, organizowana jest aby uczcić i przypomnieć o bohaterstwie tych powstańców.

- Co roku w sierpniu cała Polska oddaje cześć bohaterom Powstania Warszawskiego. My chcemy przypomnieć i oddać szczególne pokłony Powstańcom z Pułku AK „Baszta”, ponieważ to oni bronili
i oddali życie za miejsce, którego teraz możemy być szczęśliwie gospodarzem. To są tylko skromne
i symboliczne, ale bardzo gorące podziękowania za ich odwagę, upór i niewyobrażalne poświęcenie – tłumaczy Grzegorz Sołtysiński, Członek Zarządu Totalizatora Sportowego.

Po gonitwie nr 3 noszącej imię Pułku Armii Krajowej „Baszta” i po dekoracji zwycięskiego konia, ku czci żyjących i poległych Powstańców Warszawskich odbędzie się na padoku półgodzinna uroczystość. Goście usłyszą między innymi muzykę Chopina, której wykonywania okupant zakazał w Polsce jedną ze swych pierwszych decyzji. W uroczystości wezmą udział żyjący uczestnicy bitwy Eugeniusz Tyrajski
i Eugeniusz Guzek, Halina Wołłowicz, która 1 sierpnia na Służewcu pełniła funkcję sanitariuszki oraz inni członkowie Batalionu „Karpaty” Tadeusz Kostarski i Stanisław Kral-Leszczyński.

- Czuję się wzruszony i uhonorowany tym, że kierownictwo Totalizatora Sportowego oraz Toru Wyścigów Konnych Służewiec organizuje gonitwę imienia Pułku Armii Krajowej „Baszta”. 70 lat temu
w bitwie na terenie wyścigów poległo wielu naszych kolegów i koleżanek, których pamięć chcemy uczcić w tę niedzielę. To, że po 70 latach możemy stanąć w tym dla nas symbolicznym miejscu
i odsłuchać Hymnu Narodowego jest dla mnie niezwykłym przeżyciem – mówi Eugeniusz Tyrajski, członek Kompanii K II z Batalionu „Karpaty”.
W gonitwie imienia Pułku Armii Krajowej „Baszta” na dystansie 1200 metrów ścigać się będą 2-letnie konie pełnej krwi angielskiej II grupy.
 


Polityka cookies
0.189