konie,
Home Jeździectwo Wyścigi Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Służewcu
28 | 11 | 2020
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Służewcu Drukuj Email
Jeździectwo - Wyścigi
W  najbliższą  niedzielę,  24  sierpnia,  miłośników  wyścigów  konnych  czeka  mocna  dawka sportowych  emocji.  Podczas  dorocznego  Dnia  Zjednoczonych  Emiratów  Arabskich  na Torze Wyścigów Konnych Służewiec  rozegranych  zostanie  8  gonitw z  udziałem  61  koni  czystej  krwi  arabskiej. Najważniejszą  będzie  bieg  o  30.  Nagrodę  Europy,  która  od  2010  roku  wchodzi w  skład światowego  cyklu  wyścigów  dla  koni  tej  rasy im. założyciela  Zjednoczonych  Emiratów  Arabskich  -  zmarłego w 2004 roku szejka  Zayeda  Bin  Sultana Al  Nahyana. Rywalizują w niej na dystansie 2600 m konie czteroletnie i starsze. Pomysłodawcą cyklu wyścigów promujących konie arabskie na arenie międzynarodowej jest syn twórcy i pierwszego prezydenta ZEA, szejk Mansoor Bin Zayed Al Nahyan, wicepremier Abu Dhabi. Ten wykształcony w USA polityk, jest bardzo znaną postacią również w świecie piłkarskim. Od 2008 roku jest właścicielem klubu Manchester City, którego zwycięstwem w mistrzostwach Anglii mógł cieszyć się w tym roku. Inną pasją szejka Mansoora, odziedziczoną po ojcu, są konie arabskie. Jest właścicielem wzorcowej stadniny Wathba Stud Farm w Normandii i prezesem Emirates Arabian Horse Association, które podjęło wiele działań na rzecz promowania wyścigów koni arabskich. W ramach Światowego Festiwalu Gonitw Arabskich, którego promotorką jest Lara Sawaya, organizowane są już trzy światowe cykle wyścigów dla koni arabskich. Oprócz najbardziej prestiżowego Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup (na TWK Służewiecu jest to wyścig o Nagrodę Europy), są to Wathba Stud Farm Cup i H.H. Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies World Championship. Ten ostatni, któremu patronuje matka szejka Mansoora, Sheikha Fatima, od 2012 roku ma rangę nieoficjalnych mistrzostw świata kobiet.
W Warszawie odbędzie się po raz trzeci. Ponadto podczas Dnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozegrana zostanie tradycyjnie międzynarodowa gonitwa o Nagrodę Białki (2000 m, kat. A) oraz po raz pierwszy Al Khalediah Poland Cup - wyścig na 1600 m (również kat. A).
- Dzień Zjednoczonych Emiratów Arabskich to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywających się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Dzięki współpracy z naszymi przyjaciółmi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich o polskich wyścigach dowiaduje się cały świat - podkreśla Wojciech Szpil, Prezes Totalizatora Sportowego.
W dotychczasowych czterech warszawskich edycjach Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup triumfowały konie zagraniczne. W 2010 roku wygrał trenowany we Francji saudyjski ogier Muqatil Al Khalediah, który ustanowił wspaniały rekord toru na 2600 m - 2'56,3. Rok później zwyciężył mający holenderskich właścicieli, francuskiej hodowli Sartejano. Dwa ostatnie sezony należały do ogiera francuskiej hodowli Ameretto, trenowanego w Niemczech przez Güntera Richtera. W zeszłym roku oprócz pierwszej nagrody w wysokości 60 tys. zł zdobył
on dla swojej właścicielki Manueli Daverio-Scharfenberg premię dodatkową - 30 tys. euro za zajęcie pierwszego miejsca w mini cyklu trzech europejskich gonitw Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Cup. W tym sezonie ten doświadczony ogier znów jest bezkonkurencyjny, ponieważ finiszował jako drugi na torze Hoppegarten w Berlinie (11 maja) i jako pierwszy w holenderskim Duindigt (22 czerwca), a w Warszawie na starcie nie stanie żaden z jego najgroźniejszych konkurentów. Jeśli więc tylko minie celownik, jego właścicielka po raz kolejny zainkasuje premię specjalną w wysokości 30 tys. euro. W niedzielę okaże się jednak, czy Ameretto znów będzie najlepszy i zdobędzie Nagrodę Europy po raz trzeci. W gonitwie tej, w której suma nagród wynosi 105 tys. zł (60 tys. za I miejsce), wystąpią także trzy konie polskiej hodowli, ubiegłoroczny zwycięzca Derby Wares, tegoroczny triumfator tej gonitwy Ziko oraz klacz Afrah.
Prezentacja koni przed pierwszą gonitwą rozpocznie się o godz. 13:45. Wyścig o Nagrodę Europy zaś zaplanowany jest na godz. 17:30, bezpośrednia transmisja w TVP Sport od 17:05 do 18:13 TVP Sport.
W gonitwie H.H. Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies World Championship, zaliczanej do nieoficjalnych mistrzostw świata kobiet, koni dosiadać będą reprezentantki 10 państw. Bieg, w którym wystartują dwie profesjonalistki – Rupa Narpat Singh z Indii i Joanna Wyrzyk z Polski, oraz 8 amatorek z Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Omanu, Szwecji i Wielkiej Brytanii, rozpocznie się o godz. 18:15. 17-letnia Joanna Wyrzyk, córka jednego z najlepszych obecnie trenerów Adama Wyrzyka, która karierę na torze rozpoczęła
26 kwietnia tego roku, w ub. niedzielę wygrała 10. gonitwę i przeszła do kategorii starszych uczniów. W niedzielę wystartuje ona na ogierze Ya Sabah.
Podczas Dnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich na warszawskim Służewcu czeka na gości wiele atrakcji.
Na terenie Trybuny Honorowej zaprezentowane zostaną wystawy obrazów Zbigniewa Kotowskiego, Krzysztofa Jarockiego oraz Katarzyny Stefanowicz, których główną inspiracją i motywem twórczości są konie.
Pomiędzy gonitwami odbędą się dwa pokazy konne Akademii Sztuki Jeździeckiej Karoliny Wajdy. Na terenie TWK Służewiec można również skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej oraz odwiedzić stoiska promocyjno-sprzedażowe, gdzie dostępne będą m.in. gadżety związane z wyścigami konnymi. Ponadto dla gości przygotowano też inne bezpłatne atrakcje, tj. karuzelę, dmuchańce, trampolinę, stół do gry w piłkarzyki
i przejażdżki na kucykach. U karykaturzysty będzie można zamówić portret, a w fotobudce zrobić sobie zdjęcie.
Bilety do strefy B kosztują 5 zł. Wejście do Trybuny Honorowej wyłącznie ze specjalnym zaproszeniem, karnetem lub biletem cateringowym. Wjazd na teren toru od ul. Puławskiej.
 


Polityka cookies
0.269