Home Jeździectwo Artykuły W Poznaniu najlepszy Kubiak, Ludwiczak pozostał liderem
28 | 03 | 2024

W Poznaniu najlepszy Kubiak, Ludwiczak pozostał liderem Drukuj Email
Jeździectwo - Artykuły
Środa, 11 Luty 2009 15:05
Konkurs Grand Prix rozegrany we wtorkowe popołudnie w hali nr 5 MTP,  był czwartą kwalifikacją Halowego Pucharu Polski w skokach przez przeszkody edycji 2008/09. Wygrał go Grzegorz Kubiak z SJT Gdańska na koniu Omen Z. Do finałowej rozgrywki po bezbłędnych przejazdach na podstawowym parkurze awansowało czterech zawodników. Doświadczony Kubiak jechał w niej ostatni, wykonywał bardzo krótkie najazdy na przeszkody, a jego koń skakał bardzo precyzyjnie. Walczyli z nim młodzi głodni sukcesów zawodnicy. Wielką niespodziankę sprawił Jacek Pacyński z Klubu Strzała Krubiczew, który na trudnym do prowadzenia koniu Fantastic, był od Kubiak wolniejszy o niespełna 3 sekundy. Trzecia lokata przypadła Leszkowi Gramzie z OSK Michalscy Trzebnica, który na Gambo pojechał rozgrywkę bardzo zachowawczo stawiając na czysty przejazd. Czwarty Łukasz Brzóska z Sokoła Pniewy na siwym Otello miał jeden błąd w rozgrywce. Dotychczasowy lider Pucharu Krzysztof Ludwiczak z KJ Wechta Rosnówko miał jedną zrzutkę w konkursie podstawowym i zajął szóstą pozycję. Jednak nie przeszkodziło mu to w pozostaniu na pierwszym miejscu w rankingu Pucharu Polski w kategorii seniorów. Po zawodach w Poznaniu bardzo mocno awansował Grzegorz Kubiak, który jest teraz drugi. Na trzecią pozycję spadł za to jego syn Dawid, który startu w Poznaniu nie może zaliczyć do udanych. Na dalszych pozycjach nastąpiło sporo przetasowań. Oczywiście mocno awansowali ci co zajmowali czołowe lokaty w Poznaniu. Relację z konkurs Grand Prix w Poznaniu pokaże dziś - w środę 11 lutego o godzinie 18.50- TVP INFO Poznań.
W pozostałych kategoriach również nastąpiły zmiany w rankingach HPP.
Juniorzy – Jacek Polikowski z Agorpol Trzebiatów wygrał konkurs HPP w Poznaniu. W tej kategorii liderem została Aleksandra Ryt z LKJ Ochaby, która w Poznaniu była druga. Ona nieznacznie w tej chwili wyprzedza Antoniego Strzałkowkiego ze Strzały Krubiczew i Krzysztofa Retka z Warszawskiego Klubu Jeździeckiego. Dotychczasowy lider Wojciech Dahlke z Kłosa Budzyń spadł na czwartą pozycję ale jego starta do lidera też jest niewielka.
Młodzi Jeźdźcy – konkurs tej kategorii wygrała Paulina Wielgórska z klubu Trachy Gliwice. Ona też została nową liderką HPP. Na pozycji drugiej jest Alicja Grygier z Czanki Międzyrzecz, która była druga w Poznaniu, a na trzeciej Łukasz Koza z Ramico Żywiec.
OPEN (kategoria dla najlepszych amatorów i profesjonalistów, którzy w danym sezonie nie dysponują koniem klasy Grand Prix) – Tu pewnie zwyciężył Tomasz Gałczyński z OSK Michalscy Trzebnica. On jest liderem i do tego ma sporą przewagę, bowiem zwyciężył już drugi raz (pierwszy w zawodach inauguracyjnych w Jaszkowie) i był drugi we Wrocławiu. Na pozycję drugą spadła dotychczasowa liderka Zofia Połczyńska z Sokoła Damasławek. Trzeci jest Robert Uchwat z JKS Pogórze. Największy awans odnotował Krzysztof Mikołajczak, który był w Poznaniu drugi i dzięki temu „przeskoczył” z pozycji dziesiątej na czwartą.
Business Class Cup (wiek pow. 30 lata, deklarowane amatorstwo)- Walka w rozgrywce konkursu tej kategorii przebiegała pod hasłem „Jacek kontra Jacek”. Po fantastycznym skrócie na jedną z przeszkód wygrał Jacek Wargalla na koniu Fair Play z Kuźni Nowowiejskiej. Ten sam najazd wykonał Jacek Kuśnierczak na Happy Boy, ale on niestety stracił w następnym zakręcie i był ostatecznie gorszy od zwycięzcy o ponad 3 sekundy. Zawodnik klubu z podpoznańskiego klubu Mieczewo Borkowice zajął miejsce drugie, ale dzięki temu awansował na pozycje lidera, wykorzystując niepowodzenie do tej pory najlepszego w tej kategorii Pawła Piątkowskiego. Jednak jego przewaga nad kolejnymi rywalami jest minimalna. Zajmujący w tej chwili pozycje 2/3 exequo Jacek Wargalla i Paweł Piątkowski (KJ Equus Węgrzce) mają zaledwie jeden punkt starty do lidera Jacka Kuśnierczaka.
Kolejne 5. i ostatnie zawody kwalifikacyjne HPP odbędą się w dniach 6-8 marca w Sopocie. Potem pozostanie już tylko rywalizacja w finale, który zaplanowano na 27-29 marca. W Janowie Podlaskim na zawodników czekać będą puchary (Polski), medale i wysokie premie finansowe (ponad 200 tys. zł)