konie,
Home
17 | 05 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

Konie w krainie Czyngis-Chana Drukuj Email
Mongolia – olbrzymi kraj położony w centralnej Azji jest prawdziwą krainą koni. Na jego wielkich przestrzeniach stanowią one nieodzowny środek komunikacji, są podstawą bytu Mongołów. Niewielkie i niezbyt urodziwe konie, hartowane w surowych warunkach bytowych odznaczają się wielką dzielnością w pracy. Tak jak ich przodkowie, od stuleci nie znają stajni, ani owsa. Zgodnie z tradycją cały rok przebywają na stepie, na którym same znajdują pożywienie. Potrzebne do pracy są chwytane przez pasterzy za pomocą urgi – długiego kija z pętlą rzemienną lub na arkan.
W Mongolii nie pytamy mieszkańców o ich umiejętność jazdy konnej, to oczywiste, tu wszyscy potrafią jeździć konno, nawet małe dzieci. Do dnia dzisiejszego kultywowane są dawne tradycje jeździeckie. Mongołowie używają pięknie zdobionych rzędów jeździeckich. Do poganiania koni służą baty – nahajki. Co roku, podczas obchodów święta Naadam, konie dosiadane przez dzieci biorą udział w ekstremalnych, długodystansowych wyścigach konnych na stepie.
Wystawa wprowadza nas w świat jurt, koni, kumysu, mongolskich krajobrazów. Prezentujemy bogaty zbiór oporządzenia jeździeckiego, a także przedmioty służące mieszkańcom jurt w hodowli koni i w codziennym życiu na stepie. Na fotografiach zobaczymy m.in. sposoby chwytania koni, mongolskich jeźdźców, portrety koni, uczestników wyścigów konnych, szamanów, kopce owoo, etapy stawiania jurty i jej wyposażenie.
Pomysłodawcą wystawy jest Wojciech Tomasz Biernawski z wykształcenia etnograf, od lat zawodowo związany z produkcją filmową, w której zajmuje się przygotowaniem jeźdźców i koni do zdjęć, scenografią, dekoratorstwem. Specjalizuje się w jeździectwie, militariach, kostiumach i tematyce etnograficznej. Wojciech Tomasz Biernawski odbył kilka podróży do Mongolii, m.in. w 2004 r., kiedy współpracował jako kostiumolog przy produkcji filmu pt. „Gengis-Khan” prod. BBC, poświęconego twórcy mongolskiego imperium.


autor fotografii wykorzystanych na wystawie: Wojciech Tomasz Biernawski
komisarz wystawy: Hanna Polańska
projekt plastyczny: Witold Błażejewski
patronat medialny: „Koń Polski”, „Łowiec Polski”, Radio Plus Józef, „Poznaj Świat”,
TVP Warszawa, Informator Kulturalny „Gdzie?Co?”
Sponsorzy: Wydawnictwo BERNARDINUM, Master Film Ltd.

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Honorowy Patronat objęli Ambasador Mongolii Otgon Dambiinyam
oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 


Polityka cookies
0.122